«Острів – 2012» запрошує на чергове свято поезії та пісні
У будь-яку пору року, чи то взимку, чи то навесні, Київ щоразу підтверджує статус культурної столиці України. От і невдовзі після травневих свят 11-13 травня до міста увосьме завітає Фестиваль авторської пісні та поезії «Острів» імені Довлєта Кєлова – фестиваль сучасного акустичного музично-поетичного мистецтва, історії київської авторської пісні та поезії, гітарної романтики, традицій творчого спілкування в концертних залах та на природі біля багаття.
Мало сказати, що метою фестивалю є популяризація жанру високохудожніх пісень та вишуканої поезії, розкриття молодих талантів. «Острів» надає особливу можливість для творчої реалізації тим, хто все життя присвятив даному напрямку мистецтва – як самим бардам, так і палким шанувальникам авторської пісні та поезії. Ця особливість стосується і частого поєднання на одній сцені головного фестивального жанру з іншими – спорідненими, як то класична музика, джаз – у вигляді стилістичних трактувань або дивертисментів. Не випадково в числі організаторів цього форуму багато професіоналів – майстрів як художнього слова, так і музичного мистецтва. І звичайно – це фестиваль для наших шановних слухачів, людей, які почувають себе вдома, коли до них приходять зі сцени тепло і щирість, духовна підтримка і, можливо, хоч деякі відповіді на вічні питання, що ставлять серце і душа.
Так само, як на сцені, так і в буденному житті, тепло і щирість випромінював київський бард, один з керівників клубу авторської пісні «Арсенал» Довлєт Кєлов. Маючи бурхливе життя, різнопланові види діяльності, безцінний досвід та велику географію переміщень, Довлєт міг багато чого сказати слухачеві, створюючи пісні на власні вірші та вірші інших поетів. Він порушував найскладніші теми, брався за те, що не завжди було під силу навіть сильним авторам, і, звичайно, допомагав молодим ставати на правильний шлях у мистецтві (так само він допоміг і автору цієї статті).
І коли у 2004 році Довлєта не стало, його друзі й шанувальники на чолі з професійним музикантом, знаним автором-виконавцем і викладачем Олегом Рубанським започаткували фестиваль, що з маленького «острівка» зразка травня 2005 року перетворився на цілий материк високої співаної поезії. І звичайно, говорячи про історію київської авторської пісні, на фестивалі «Острів» згадують інших майстрів, що зробили вагомий внесок до культурної спадщини Києва, але, на жаль, залишили нас – Семена Каца, Олександра Короля, Олександра Шаргородського…
Який же він тепер, той материк фестивалю «Острів»? Чим нині збираються нас здивувати київські барди та Почесні гості з інших міст? Отже, почнемо.
Фестиваль відкриє двері для слухачів 11 травня (п’ятниця) о 18:30. Того вечора в Галереї Фонду сприяння розвитку мистецтв (вул. Фролівська, 1/6, ст. метро «Контрактова площа») відбудеться перший концерт Фестивалю, представлення творчого проекту Олександра Вороха «Тут і зараз». І вже цьому етапі фестивалю на нас чекає ексклюзивна програма «Авторська пісня без кордонів, традиції та багатомовність». Ексклюзивність її полягає в тому, що слухачі почують пісні більш ніж 10 мовами, а саме: українською, російською, білоруською, польською, англійською, французькою, німецькою, італійською, португальською, турецькою, і навіть мовою іврит. І це будуть не тільки переклади вітчизняних пісень на інші мови, а й повноцінні іноземні витвори, що відповідають усім художнім вимогам жанру авторської пісні. При тому, що музичний стиль пісень має бути дуже різноплановий – від традиційних форм до джазових або нагадуючих класичну музику.
У суботу, 12 травня о 17:00 естафету прийматиме Школа Джазового та Естрадного Мистецтв (вул. Челябінська, 7в, ст. метро «Лівобережна»), яка є головним епіцентром організації фестивалю. Буде сформовано Велику концертну програму, а саме виступи учасників, що подолали попередній відбір, членів відбіркового журі, київських майстрів музично-поетичного мистецтва, авторів з інших міст. Також прикрасить концерт сторінка пам’яті Вадима Сєрого – одного з перших київських бардів.
Для шанувальників зустрічей просто неба 13 травня (неділя) о 12:00 відбудеться Пісенний пікнік на Жуковому острові – місці, де Довлєт Кєлов любив збирати друзів для відвертої бесіди з гітарою біля багаття і де проходили перші фестивалі його імені.
І нарешті, 13 травня о 17:00, неподалік від місця пікніку, в бібліотеці №15 ЦБС Голосіївського р-ну м. Києва (вул. Набережно-Корчуватська, 92) фестиваль завершиться вечором «Песни петь и слушать не устану».
На фестивальних сценах виступатимуть поети та автори-виконавці пісень з Києва та інших міст: О.Алексєєва (м.Запоріжжя), О.Артеменко, Ю.Бєляєв, Т.Бобровський, В.Вербицький, О.Ворох, В.Губернський (м.Львів), І.Добровольський (м.Суми), Д.Долгов, І.Жук, В.Каденко, С.Льовін, С.Мартинюк, В.Марченко (м.Рівне), В.Мєлєшко, А.Михайлюк (м.Одеса), Н.Нікішина, В.Новіков, Ю.Орловський, О.Рубанський, В.Семенов, В.Сергеєв, О.Слєпцов, І.Труфанова, С.Хоменко, М.Ютушуй …
Однією з місій Фестивалю є пошук та розкриття нових талантів, причому вік та мова не мають значення. Як можна бажаючим потрапити на сцени фестивалю? До участі у попередньому відборі (творчих майстернях) запрошуються поети, автори та виконавці пісень, творчість яких відноситься до жанру Авторської Пісні. Учасників концертних програм обиратимуть за художнім рівнем творів, змістом, що базується на загальнолюдських цінностях, а також за виконавською майстерністю. Звичайно, не всі конкурсанти отримають можливість вийти до мікрофону, але ніхто не залишиться поза увагою. Автор цієї статті по собі знає, який творчий поштовх можуть надати фестивальні майстерні.
Оргкомітет схвалює додаткове включення до авторських чи виконавських програм віршів та пісень С.Каца, Д.Кєлова, О.Короля, В.Сєрого та інших київських авторів.
Проводитись попередній конкурсний відбір буде 27 квітня, 3 та 4 травня з 18.30 до 21.00 години за адресою: вул. Челябінська, 7в (ст. метро «Лівобережна»), Школа Джазового та Естрадного Мистецтв, каб. 19 (2й поверх, праве крило).
І якими б складними для конкурсантів не були творчі майстерні, з моменту потрапляння на фестивальну сцену – всі рівні – і молоді учасники, і досвідчені барди. На Фестивалі немає лауреатів і дипломантів, можливість заспівати для численої глядацької аудиторії є головною нагородою «Острова». При тому, в проекті фестивалю «Острів – 2012» установлено декілька спеціальних призів. Серед них – Виконавська премія імені Семена Каца – «За високий рівень виконання пісень Семена Каца». Премія полягає в запрошенні до Німеччини на фестиваль авторської пісні у замку «Bilstein» у якості почесного гостя з оплатою проїзду від місця проживання в Україні або іншій країні СНД і проживання у замку Більштайн. Цей приз може бути присуджений будь-якому учаснику фестивалю «Острів».
До відбіркового журі фестивалю увійшли знані київські майстри жанру: Тимур Бобровський, Валерій Вербицький, Олександр Ворох, Сергій Льовін, Наталія Нікішина, Володимир Семенов, Олександр Школьний, Інна Труфанова (керівник майстерень).
Звичайно, жоден фестиваль не може обійтися без рушійної сили – його організаторів. Головні двигуни цьогорічного свята авторської пісні та поезії – Школа Джазового та Естрадного Мистецтв, творчий проект «Літературно-музичний Салон Олега Рубанського», проект Олександра Вороха «Тут і зараз», ГО «Мистецька ліга», Бібліотека №15 ЦБС Голосіївського р-ну м.Києва, КАП «Дом», КАП «Арсенал».
Основну інформацію про фестиваль можна знайти на Інтернет-сайтах www.rubanski.at.ua, www.vorokh.kiev.ua, у журналах «Джаз», «Музика», газеті «Культура і життя». Організаційну підтримку також надають Всеукраїнський фестиваль «Зимові джазові зустрічі пам’яті Є.Дергунова», фонд С.Каца …
Не було б фестивалю і без окремих людей, що знаходять час і можливості підносити його на найвищій рівень. До оргкомітету та активу «Острова – 2012» увійшли Я.Антонюк, Т.Бобровський, О.Браунер, В.Вербицький, В.Воробйов, О.Ворох, Т.Драгенко, А.Дубенюк, Е.Зубкова, А.Калита, С.Льовін, З.Логвиненко, Г.Макаренко-Дергунова, Л.Музиченко, А.Пучкова, Г.Рубанський, І.Труфанова, Г.Філоненко, С.Хоменко, О.Школьний, О.Ешке …
Голова оргкомітету Петро Полтарєв – музикознавець, директор ШДЕМ.
Президент Фестивалю – Олег Рубанський.
І хочеться вірити, що «Острів – 2012» буде справжнім островом віри й любові для сотень людей. Можливо, комусь у скрутну годину він запалить очі, комусь, як це нерідко буває, допоможе знайти споріднену душу. І цілком імовірно, з’являться нові герої струн і пера, які, з часом, власним мистецтвом поведуть за собою людей, відкриваючи нові творчі горизонти і шляхи.
Олександр Ворох, поет, автор-виконавець пісень, учасник оргкомітету «Острова – 2012»
Журнал «Джаз», №2(36),2012
Весняне свято пісні та поезії
Яку роль відведено Восьмому фестивалю «Острів» у травневі дні нинішньої весни? У яскравий і непростий рік Дракона, на тлі футбольної Євро-лихоманки, нескінченних політичних і соціальних проблем, тривожних світових подій…
Здається, це свято пісні та поезії знову нагадає нам, що навкруги вирує весна – у нескінченному буянні різнокольорового бузку на Дніпрових кручах, у морі тюльпанів, плескоті хвиль, у вічних мелодіях життя!
Чомусь усе швидше пролітають роки – від фестивалю до фестивалю, від фінальної пісні до відкриття, від розставань до нових зустрічей. Але тим важливішим стає для нас «Острів»! І якщо музика всередині вас, і все навколо співає, а в душі – чисті прагнення добра і надії на щастя, приходьте на київський фестиваль авторської пісні та поезії «Острів-2012».
Із нетерпінням чекає на глядачів стартова сцена фестивалю в галереї Фонду сприяння розвитку мистецтв на Подолі (вул. Фролівська, 1/6). Тут 11 травня о 18.30 відбудеться відкриття фестивалю та презентація творчого проекту Олександра Вороха «Тут і зараз». Слухачі почують ексклюзивну програму «Авторська пісня без кордонів. Традиції і багатомовність». Учасники – київські автори та виконавці, майстри жанру, почесні гості з інших міст.
Традиційною базою фестивалю є Школа джазового та естрадного мистецтв, що у Дніпровському районі (вул. Челябінська, 7-в, неподалік станції метро «Лівобережна»). В актовому залі ШДЕМ у суботу, 12 травня, о 17 годині розпочнеться велика концертна програма. У ній виступатимуть поети, автори й виконавці пісень, які пройшли попередній конкурсний відбір, члени відбірного журі, кияни і представники інших міст. Підготовлено також «Сторінку пам’яті Вадима Сєрого», присвячену одному з перших київських бардів.
Уже зеленіє галявина навколо кафе на Жуковому острові, де в неділю, 13 травня, з 12 години триватиме Пісенний пікнік «Жуків острів».
А неподалік Жукового гостинні господарі бібліотеки № 15 Центральної бібліотечної системи Голосіївського району (вул. Набережно-Корчуватська, 92) відкриють «Грінівську вітальню» для заключного концерту «Острова», який розпочнеться того ж дня о 17 годині.
Надзвичайно натхненна атмосфера якісно відрізняє цю подію – фестиваль «Острів» – від інших. Форум неначе увібрав у себе енергетику київських ентузіастів авторської пісні, серед яких, насамперед, ми згадуємо про людину, чиє ім'я він носить – Довлєта Кєлова (1955–2004), відомого автора-виконавця, наставника молоді, шукача самобутніх талантів і подвижника жанру співаної поезії.
Фестиваль і насправді є островом, що дає притулок шанувальникам істинної творчості. Завдяки зусиллям його президента Олега Рубанського та координованим діям оргкомітету працює злагоджений механізм – творчі майстерні, концертні майданчики. Вирішуються питання щодо звукотехнічної і відеоапаратури, інтернет-підтримки, спілкування з пресою...
Вичерпну інформацію про «Острів-2012» розміщено на інтернет-сайтах: http://www.rubanski.at.ua/, http://www.vorokh.kiev.ua/
Ми з нетерпінням чекаємо на глядачів, заради яких і вибудовується мозаїка цього святкового полотна.
Автор: Ярослав Антонюк, учасник оргкомітету
Джерело: газета "Культура і життя" (10.05.2012), портал "Культура"
Весняний Острів пісенної романтики знову на київській мапі
11-13 травня київські шанувальники музично-поетичного мистецтва стали свідками великого свята – 8-го Фестивалю авторської пісні та поезії «Острів» імені Довлєта Кєлова. Чотири тривалих концерти, десятки маститих авторів та виконавців, сотні вдячних слухачів – це лише кількісні показники знаменної для киян події. Говорячи про якісну сторону фестивалю, зазначаємо: авторська пісня змінюється. Поглиблюється зміст сучасних віршів, збагачується музична складова, зростає професійність молодих бардів, які, на відміну від старшого покоління, усе частіше здобувають музичну освіту.
Цього року фестивальний механізм було запущено президентом Олегом Рубанським ще в січні: визначилися дати концертних заходів, забронювалися зали, окреслилося коло однодумців, які ввійшли до оргкомітету «Острова». Уявіть собі, наскільки вагомою частиною життя повинен бути фестиваль, щоб його організатори протягом 4-х місяців безкорисливо працювали над реалізацією ідей цього свята поезії та пісні.
Фестиваль «Острів» почав дивувати слухачів із першого концерту – програмою «Авторська пісня без кордонів. Традиції та багатомовність», що пролунала 11 травня на Подолі в приміщенні Фонду сприяння розвитку мистецтв. Адже зарубіжна авторська пісня поруч із традиційною – це поки що екзотика для нашого міста. Пісенні твори українською, російською, білоруською, польською, а також німецькою, французькою, італійською, турецькою та мовою іврит довели, що співана поезія в класичному розумінні існує в багатьох країнах. А музичність, яку додали учасники, приєднала жанр до універсальних засобів міжнародного спілкування. І напередодні великого футбольного турніру, який створить у Києві суміш різноманітних культур, такі засоби стають дедалі актуальнішими.
Зі столичних бардів у концерті заспівали О.Ворох, І.Жук, В.Каденко, С.Мартинюк, В.Новіков, А.Пучкова, О.Рубанський та І.Труфанова.
Окремо хочеться сказати й про Почесних гостей. Тут спрацював принцип «подібне притягує подібне». Маючи прекрасний голос, високий рівень виконавської майстерності, Олег Рубанський запросив на фестиваль саме професійних та голосистих авторів. Володимир Губернський (Львів), Ігор Добровольський (Суми), Валерій Марченко (Рівне) та Аліна Михайлюк (Одеса) в концерті-відкритті мали по 15 хвилин, аби донести до публіки глибину своєї творчості. З Аліною Михайлюк – оперною співачкою, автору цієї статті пощастило співати дуетом.
А центральний фестивальний вечір відбувся 12 травня в Школі Джазового та Естрадного Мистецтв. Традиційно на ньому зібралися найкращі барди, яких тільки можна знайти в Києві та передмістях, ну і, звичайно, вищезазначені гості. Силами учасниць оргкомітету Т.Драгенко, Е.Зубкової, Г.Макаренко-Дергунової, Г.Філоненко Школа зустріла виступаючих та глядачів на найвищому рівні.
Ведучими вечора були О.Рубанський та О.Школьний.
Урочистою промовою відкрив концерт директор ШДЕМ, голова оргкомітету фестивалю П.В.Полтарєв.
Цікаво, що Т.Драгенко назвала перше відділення «вокальним»! Хоча інструментальна складова була також на високому рівні. Учні школи, що завітали на концерт, могли долучилися до майстер-класів зі сцени від Бориса та Ольги Бєльських, Тимура Бобровського, Валерія Марченка, Аліни Михайлюк, Володимира Новікова, Володимира Пушкіна, Сергія Хоменка та інших майстрів. А мінський автор Олексій Нежевець «зірвав» найбільші оплески, заспівавши рідною білоруською мовою пісню «Адзінае» (укр. – єдине, одне).
У перерві тонкі звуки роялю з-під пальців Аліни Михайлюк класичними мелодіями з радянських кінофільмів створювали настрій тим, хто у залі з нетерпінням очікував на продовження пісенного карнавалу.
Друге відділення розпочалося зі Сторінки пам’яті Вадима Сєрого (1945 – 1985) – одного з перших київських бардів. Друзі Вадима – два Юрії – Бєляєв та Орловський – виконували його пісні, а з фотографії, що стояла поруч, із далекого минулого ніби підігрував на фортепіано сам винуватець утворення Сторінки.
І дуже символічною була поява на сцені живої легенди бардівського руху Аркадія Голубицького в компанії сина Дениса та співачки Ольги Дорошенко. Аркадій Олександрович приклав руку до виховання багатьох авторів-виконавців; автор цієї статті також завдячує йому частиною своїх перших концертних виходів на початку 21 сторіччя. І зараз А.Голубицький у прекрасній формі, тримає руку на пульсі і не дає розслабитися навіть тим знаним митцям, хто в нашому жанрі досяг найбільших висот.
Далі естафету ведучого перейняв відомий класик нашого жанру Валерій Сергеєв, і кожен наступний виступаючий виходив під влучний анекдот, що супроводжувався відповідною реакцією залу. У мистецтві словесної імпровізації В.Сергеєв, здається, досяг висот, які можна порівняти з висотами найвідоміших імпровізаторів джазу.
Із тих, кого не названо раніше (з урахуванням першого дня), в концерті виступили О.Алексєєва (Запоріжжя), Я.Антонюк, О.Артеменко, В.Вербицький, О.Дориченко, А.Калита, С.Льовін, Н.Нікішина, Л. та Е.Рой, В.Семенов, О.Школьний, М.Ютушуй.
Перед тим, як розповісти про третій фестивальний день, не можна не згадати творчі майстерні, на яких відбувався відбір учасників до концертів «Острова». Спілкування з майстрами жанру – одне з найважливіших і найконструктивніших у творчому плані явищ для будь-якого барда. І автор цієї статті так само вдячний О.Королю, Д.Кєлову, В.Ковтуненко, С.Морозу, В.Каденку, В.Новікову, А.Михайлюк, І.Жуку, О.Рубанському, С.Мартинюку, В.Завгородньому за поради, котрі колись стали в нагоді та й досі допомагають досягати нових рубіконів.
Головне завдання творчих майстерень – знайти в конкурсанта сильні сторони, а якщо є зауваження, зробити їх таким чином, щоб надихнути автора на швидкий подальший розвиток, а не гіркі муки творчості. Підтвердженням цього є І.Мірюгін з м. Українки, який після зустрічі з майстрами написав одразу 2 пісні. До фестивального журі ввійшли Т.Бобровський, В.Вербицький, О.Ворох, А.Костюченко, С.Льовін, Н.Нікішина, І.Труфанова, О.Школьний. Намагався триматися осторонь, але все одно сказав своє вагоме слово президент О.Рубанський.
До концертів потрапили всі учасники майстерень – Т.Доміловська, Є.Зенюк, Л.Нечипоренко, І.Мірюгін (м. Українка), В.Остапчук (м. Вінниця), А.Рибін, Л. та Е.Рой, Д.Сабіна (с.м.т. Клавдієве), А.Садовський та О.Забуга, Д.Сітніченко, М.Шмельов. А коли майстри знаходять певні недоліки, то, всім давно відомо: найкращій спосіб чомусь навчитися – навчити цьому іншого...
Значна частина конкурсантів, а також київських майстрів та Почесних гостей, заспівала у неділю 13 травня на фестивальній «Довлєтовій» галявині, із якої 8 років тому й розпочався фестиваль «Острів». Всі інші учасники порадували глядачів зі сцени Грінівської вітальні, що у бібліотеці №15 Голосіївського району. Працівники бібліотеки на чолі з Аллою Дубенюк організували чудовий прийом з чаєм та печивом.
У двох недільних концертах також взяли участь Л.Борозенцев (Вінниця), Ю.Дмитренко, А.Костюченко, М.Крамар, О.Крамар, М.Михальченко, С.Шаханова (Чернівці), О.Школьна та інші.
На фестивальних заходах учасникам вручалися дипломи та спеціальні й дуже корисні призи. А особливу нагороду – премію імені Семена Каца за вагомий внесок в популяризацію творчості київського класика-барда заслужено отримали Тетяна Драгенко та Сергій Черепанов. Саме вони відвідають наступний фестиваль авторської пісні «Bilstein» у Німеччині.
Фестиваль «Острів» все більше виділяється різноманіттям. Згадуючи перші рядки цієї статті, хочеться приділити особливу увагу музичній стороні справи. Якщо пісня має прекрасні вірші та зберігається гармонія музики й тексту – мелодія може бути найбагатшою, а її стиль нічим не обмежується. І важливо, щоб музика мала змогу ще й підтримати вірші психологічно.
І коли автори не цураються долучати до нових пісень джазові, класичні, фольклорні та інші музичні форми, вони крокують в ногу із часом і навіть випереджають його. Це, як футбольна команда, що грає на атаку, створюючи видовищний футбол, який не може не подобатися глядачам.
Наостанок, хочеться похвалити організаційну побудову фестивалю. Лідер з багаторічним досвідом О.Рубанський, разом з однодумцями, такими ж незалежними людьми, створили чітку систему делегування повноважень, кожна ланка має керівника, і завжди є ті, хто може підставити плече. «Острів» надає багатьом можливість засвоювати нові професії: хтось став звукорежисером, хтось журналістом, а хтось і ведучим.
У інформуванні суспільства фестивалю допомагали журнал «Джаз» (шеф-редактор Титаренко В.П), газета «Культура і життя», портал «Культура» www.uaculture.com, сайти www.rubanski.at.ua, www.vorokh.kiev.ua, www.festivali.org.ua …
І на цілу сторінку не вмістити імена людей, від яких залежало наше свято змістовної пісні та поезії. Починаючи з тих, хто готував чай, прибирав приміщення, робив маркування стежки та розпалював багаття на фестивальній галявині. Хто створював програми, афіші, обдзвонював глядачів, формував порядок виступів, проводив майстерні і т. ін… Хто в якості слухачів підтримував улюблений жанр. І тих, хто після концертів з піднесеним настроєм та трішечки з сумом повертався додому. Із сумом, тому що 9-й «Острів» завітає лише через рік.
Олександр Ворох, поет, автор-виконавець пісень, учасник оргкомітету, прес-аташе «Острова – 2012»
Журнал «Джаз» №3(37),2012